Ako budú od budúceho roka vyzerať nové tarify pri elektrine a plyne

Autor: Magna Energia | 8.12.2016 o 11:37 | Karma článku: 10,21 | Prečítané:  5139x

Cenové tarify, v rámci ktorých odoberajú elektrinu a plyn domácnosti, sa v budúcom roku pomerne výrazne zmenia.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví totiž rozhodol, že ich pre tzv. zraniteľných odberateľov, teda domácnosti a malé podniky do odberu 30 MWh/rok, zlúči. Pre mnohých odberateľov môžu byť nové tarify mätúce, keďže sa mení rokmi zaužívaný systém, na ktorý boli zvyknutí.

Pre jednoduchšie zorientovanie sa v nových tarifách preto prinášame ich prehľad aj s jednoduchým vysvetlením z pohľadu domácností:

Elektrina

DD1 – je jednotarifná sadzba bez rozdielu veľkosti odberu. Budú do nej patriť tie domácnosti, ktoré v súčasnosti využívajú tarifu D1 alebo D2.

DD2 – je dvojtarifná sadzba s časom nízkej tarify minimálne 8 hodín denne. Budú do nej patriť domácnosti, ktoré v súčasnosti využívajú sadzbu D3 alebo D4.

DD3 – je dvojtarifná sadzba pre vykurovanie a tepelné čerpadlá. Budú ju využívať domácnosti, ktoré v súčasnosti majú tarifu D5 alebo D6.

DD4 – je dvojtarifná sadzba s nízkou tarifou od piatka 15:00 hod. do pondelka 6:00 hod. Doteraz bola táto sadzba označená ako D7 a využívali ju ľudia predovšetkým na víkendové vykurovanie chalúp a chát.  

DD5 – opäť ide o dvojtarifnú sadzbu, v tomto prípade s blokovaním spotrebičov vo vysokej tarife s určeným výkonom. V súčasnosti je táto sadzba ešte označovaná ako D8.

DD6 – ide o novozavedenú tarifu pre nemerané odbery do 10 W ročnej spotreby.

DD7 – je tarifou pre verejné osvetlenie a domácností sa teda nebude týkať.

DD8 – je tarifou pre dočasné odbery.

DD9 – je určená pre odberné miesta vybavené novými inteligentnými meracími systémami (IMS). Ide tu predovšetkým o domácnosti s ročnou spotrebou vyššou ako 4 MWh. Je určená ako trojtarifná sadzba bez bližšej špecifikácie. MAGNA ENERGIA však pre domácnosti s IMS ponúka vlastnú variabilnú tarifikáciu, ktorá je výrazne podrobnejšia než tarifa DD9. Obsahuje totiž päť rôznych časových pásiem, a to tak pre pracovné dni, ako aj pre víkend. Vďaka tomu ponúka širšie možnosti ako na elektrine ušetriť.

DD10 – ide o tarifu pre odberné miesta určené na dobíjanie elektromobilov.

Plyn

D1 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou do 2 138 kWh vrátane. V súčasnosti patrili do rovnomennej tarify domácnosti so spotrebou do 2 110 kWh, po novom sa tento limit mierne navýši. Dôvodom je, že sa zmenila hodnota priemerného spaľovacieho tepla pre výpočet spotreby.

D2 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 2 138 kWh do 18 173 kWh vrátane. I tu dochádza k navýšeniu limitu spotreby, keďže v súčasnosti do tarify D2 patria domácnosti so spotrebou do 17 935 kWh. Aj tu sa tak deje preto, že sa hodnota tepla vzniknutého spaľovaním plynu počíta po novom.

D3 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 18 173 kWh do 42 760 kWh vrátane. Táto tarifa sa od súčasnej líši výrazne, keďže doteraz bola určená pre domácnosti so spotrebou od 17 935 kWh až do 68 575 kWh vrátane. Časť domácností zo súčasnej tarify D3 sa teda po novom posunie do vyšších taríf.

D4 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 42 760 kWh do 69 485 kWh vrátane. Ide o zásadnú zmenu, keďže doteraz do rovnako označenej tarify spadali domácnosti so spotrebou nad 68 575 kWh ročne.

D5 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 69 485 kWh do 85 000 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4.

D6 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 85 000 kWh do 100 000 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4. Takúto vysokú spotrebu má však iba málo z nich.

D7 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 100 000 kWh do 300 000 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4. Takúto vysokú spotrebu má však iba málo z nich.

D8 – tarifa pre odberateľov s ročnou spotrebou nad 300 000 kWh do 641 400 kWh vrátane. Ide o domácnosti, ktoré doteraz boli v tarife D4. Takúto vysokú spotrebu má však iba minimum z nich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?