Platiť, či trhať faktúry? Odpovede na vaše najčastejšie otázky

Autor: Magna Energia | 17.2.2017 o 12:02 | Karma článku: 4,08 | Prečítané:  675x

Posledné týždne vniesli chaos do problematiky cien služieb, ktoré súvisia s dodávkou elektriny a plynu. Výsledkom je celý rad otázok našich zákazníkov, na ktoré sa im snažíme odpovedať.

Výber tých najčastejších dopytov, vrátane odpovedí, nájdete aj v tomto blogu.

1. Prečo nám nefakturujete distribučné poplatky podľa roku 2016?

Fakturujeme zálohovo i vo vyúčtovacích faktúrach platné ceny, ktoré stanovil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a ktoré doteraz nezmenil. Existuje síce politické rozhodnutie, že k zmene príde a upravená bola aj vyhláška pre prípravu cenových návrhov, no samotné cenové návrhy ešte vydané neboli. Musíme teda čakať, kým k tomu dôjde. Odo dňa, keď budú nové návrhy vydané, budeme aplikovať nové ceny nielen vo vyúčtovacích faktúrach, no prepočítame aj zálohové predpisy úhrad. Predpokladáme, že to bude od 1.3.2017.

2. Budú ešte ceny elektrickej energie a plynu  zmenené spätne?

Nie, spätná zmena cien nie je možná.  Distribučné spoločnosti nám stále fakturujú v cenách platných od 1.1.2017, t.j. v zvýšených cenách.

3. Prečo ste mi poslali nový rozpis platieb a ešte som nemal vyúčtovanie (domácnosti)?

Termín zmeny cien nastal od 1.1.2017 a to je dôvodom zmeny výpočtu predpisu záloh, ktorý naša spoločnosť už tradične vykonáva po 1. februári príslušného roku.

Termín vyúčtovania domácností závisí od termínu odpočtu vášho elektromeru. Ten vykonávajú distribučné spoločnosti priebežne počas celého roka a každý odberateľ má iný termín.

4. Môžem platiť viac, ako ste mi predpísali?

Môžete. Bude vám to zohľadnené pri najbližšom vyúčtovaní. Uvádzajte pri platbách správny variabilný symbol. Váš predpis záloh bol vypočítaný v aktuálnych cenách platných od 1.1.2017 podľa vašej poslednej známej ročnej spotreby. Pravdou je, že niektorým odberateľom klesla aj cena distribúcie, všetkým ale klesla cena dodanej elektriny. V prípade úpravy cien na úroveň roku 2016, vám všetkým zašleme nové kalkulačné listy a predpisy záloh.

5. Môžeme túto faktúru roztrhať ?

Nemali by ste. Faktúry a predpisy záloh sú riadnym daňovým dokladom a očakávame ich riadnu úhradu.

6. Ako je to možné, že za distribúciu zaplatíme omnoho viac ako sa skutočnú spotrebu? Snažíme sa šetriť a je to zbytočné....

Áno, ide o anomáliu, ktorú od 1.1.2017  spôsobili distribučné spoločnosti svojim  postupom pri predkladaní cenových návrhov. ÚRSO pri tom zanedbal vykonanie potrebnej analýzy dopadov na jednotlivých odberateľov.  Významným je aj fakt, že súčasťou ceny elektriny sa za posledné roky (vplyvom politikov a ich rozhodnutí) dramaticky zvýšili aj platby za veci, ktoré s dodávkou elektriny nemajú nič spoločné.  Mal by ich riešiť v hospodárskom záujme štátu štátny rozpočet.

7. Budete nám posielať dobropisy za január, február ...?

Nie. Zvýšené platby súvisia so zvýšením (stále platným) cien distribúcie. Budú predmetom vašej najbližšej vyúčtovacej  faktúry tak, ako aj prípadne znížené ceny po vydaní príslušných cenových rozhodnutí ÚRSO-m.

8. Keď nezaplatíme, čo urobíte?

Postupy pre neplatiacich odberateľov sú štandardizované: od upomienky až po prípadné vypnutie. Stav, kedy my musíme vašu distribúciu a poplatky uhradiť vopred, nám iné postupy nedovoľuje. Veríme, že chybu, ktorú zodpovední urobili, odstránia a že odoberať elektrinu bez platenia nie je ani vašim cieľom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?